Prvi korak - Kompatabilnost NFC čip - čitač
LF - Low frequency
Prvo je neophodno uzeti u obzir koji čitač se koristi za čitanje i pisanje tagova. Nisu svi čitači i svi čipovi međusobno kompatabilni, tako da je za prvi korak je neophodno da se utvrdi da su NFC čip i NFC čitač usklađeni.
Kompatabilnost sa pametnim telefonima
Kada su u pitanju pametni telefoni, možete koristiti NTAG® ili ICODE® čipovi. Što se tiče iPhone uređaja, kompatabilni su svi čipovi, ali većina njih je zaključana i mogu se koristiti samo za automatizaciju pomoću Shortcuts aplikacije. Ukoliko vam je potrebno da na iPhone uređaju kodirate čipove, tako da drže informacije, koristite NTAG213, koristeći NFC Tools aplikaciju. Mogu se koristit i druge vrste čipova za čitanje, ali kodiranje je neophodno da se uradi koristeći NFC čitač ili Android telefon.
ISO15693 ili ISO14443
Ukoliko koristite čitač, uverite se da ispunjava neophodne standarde. Standard ISO 14443 je kompatabilan sa NTAG i MIFARE čipovima, dok su čitači sa ISO 15693 standardom kompatabilni sa ICODE čipovima.
Kapacitet memorije
Sledeći faktor koji treba uzeti u obzir je memorija, odnosno količina informacija koja se može upisati u čip. Potrebna količina memorije zavisi od količine podataka koje je neophodno upisati. Tagovi sa manjom memorijom su uglavnom jeftiniji.
Čip NTAG210 ili NTAG213 je dovoljan za konfigurisanje taga sa URL stranicom ili običnim tekstom. Za elektronsku vizit kartu poželjno je koristiti oznaku sa nešto više memorije, poput čipa NTAG216.
Nivo šifrovanja
Bez šifrovanja, sadržaj čipa postaje dostupan svima koji skeniraju oznaku telefonom ili NFC čitačem. Ukoliko vam je neophodno da to bude onemogućeno izaberite čip koji ima mogućnost kriptografije.
Životni vek podataka
Ovi čipovi nisu večni, ali proizvođači čipova obećavaju čuvanje podataka na duži period, Za verzije NTAG21x, MIFARE Classic®, Plus®, Ultralight® i MIFARE® DESFire® EV1 ovo vreme je deset godina, dok MIFARE® DESFire® EV2 modeli imaju životni vek do 25 godina, a ICODE® modeli do 50 godina.
Detaljnije o NTAG modelima
Ukoliko su vam potrebne NFC oznake koje se upotrebljavaju na svim mobilnim uređajima sa NFC-om, morate odabrati NTAG čip. Postoje razne vrste NTAG čipova od kojih je NTAG203 najpopularniji sa kapacitetom od 137 bajtova. Dostupan je u različitim veličinama, oblicima, pa čak i na narukvicama. Generalno je odlično rešenje za mnogo operacija, iako su ga zamenili čipovi novije generacije NTAG212 i NTAG213.
NTAG212 je napredniji od NTAG203 čipa u pogledu opsega čitanja i brzine. Ima nešto manju memoriju, 128 bajtova. Ima značajnu prednost u to što je jeftiniji.
Budući da ima 504 bajta memorije, kapacitet NTAG215 čipa se nalazi između NTAG213 i NTAG216 čipova i na njemu se mogu kodirati V-kartice (Vcard) ili više informacija. Ima i dodatne funkcije kao što je zaštita lozinkom, kao i ostatak serije NTAG21x. Nešto je jeftiniji od NTAG216, ali je sjajan NFC čip.
NTAG216 ima veći kapacitet od ostalih čipova koje smo naveli, 888 bajtova. Ova karakteristika ga čini odličnim čipom za vizit karte sa velikom količinom informacija. Izuzetno su brzi, ali i skupi.